Jak to všechno začalo?
Liberecká svářečská škola zahájila svůj provoz v únoru 2015. Předcházela tomu několikaměsíční rekonstrukce, která probíhala od září 2014. „Na myšlenku otevřít svářečskou školu i v Liberci nás přivedli sami zákazníci, protože tyto služby opakovaně poptávali,” vzpomíná Pavla Vránová, ředitelka školy. Nejprve se sice uvažovalo o stavbě na „zelené louce“, ale vhodná lokalita by musela být v dosahu MHD s možností stravování či dalších služeb, aby zákazníci měli vše po ruce. Po dlouhém hledání si jednatel společnosti Radoslav Marek všiml inzerátu na prodej areálu v Ještědské ulici. V té době patřil jisté stavební společnosti a úplně původně byl objekt vybudován jako slévárna.
Velké plány do budoucna
Při vstupu do budovy školy nás zaujme vizualizace budoucí podoby celého areálu. Projekt kromě školy zahrnuje i sídlo společnosti s kancelářemi, prodejnou, servisem i halou pro skladování technických plynů. Stavební povolení bylo již vydáno, nicméně vedení společnosti se rozhodlo realizaci odložit. Finance připravené na stavbu byly investovány do jiných rozvojových aktivit.
Rekonstrukce a rozvoj
Než mohla škola otevřít pro veřejnost, musela proběhnout intenzivní úprava vnitřních prostor: změna dispozice, posouvání stěn, úprava podlah, výmalba a samozřejmě veškeré technické vybavení pro výuku. Začínalo se s jednou svařovnou, učebnou a kanceláří. Mnoho kolegů asi ani netuší, že v prostoru před halou vpravo stávala dřevěná kůlna, která byla ale záhy zbourána. V dalších letech ve škole vznikla druhá učebna, svařovna plastů (září 2016) a nedávno také prostory věnované robotizaci a automatizaci (Centrum robotizace a automatizace). Máme zde prezentaci kompletních robotických pracovišť a zázemí pro školení seřizovačů i operátorů.
Čím se naše škola odlišuje od konkurence?
Svářečských škol je nejen v Liberci, ale i v celém kraji celá řada. Ta naše se ale od konkurence dramaticky odlišuje např. pestrostí a rozsahem nabídky, důrazem na praxi nebo pořádáním odborných seminářů ve spolupráci s Českou svářečskou společností. Zajišťujeme školení a zkoušky na všechny druhy ručního svařování kovů i plastů, včetně takových specialit jako je např. metoda mikro TIG (precizní svařování pod mikroskopem). Samostatnou kapitolou pak je celá řada individuálních kurzů na míru pro specifické potřeby zákazníků. Zajímavé jsou i naše interní školení pro nové zaměstnance, během kterých se seznámí se základy teorie a vyzkouší si svařování v praxi.
Svářeč v železech
Na závěr exkurze jsme ještě z Pavly Vránové vyloudili i jednu netradiční historku ze života svářečské školy: Jednou jsme tu dokonce měli policejní zátah. Příležitostně k nám na školení posílali i „obyvatele“ liberecké věznice. Aby tito lidé mohli kurz navštěvovat, museli pochopitelně splňovat celou řadu podmínek a požadavků. Patří sem i přesně stanovená trasa pohybu a časy, ve kterých se musí u nás hlásit atd. Jenomže jeden takový účastník si cestu k nám obohatil o několik zastávek mimo plán, a ještě se kolegům neostýchal zmínit, že má přístup ke zbraním… Asi pak nikoho nepřekvapí, že ten den už toho moc nenasvařoval. Záhy po nahlášení situace jsme z kanceláře sledovali, jak místo „železa v ruce“ má tento adept „ruce v železech“ a jak si jej policie nekompromisně odváží.